Aktualita

Co říkají adepti na celkové vítězství v 1. lize? Novák: „Můj cíl je vyhrát turnaj i celou ligu.“; Rádl: „…nelze taktizovat a hlídat si jednoho hráče.“

Michael Rádl vstupuje do turnaje jako průběžný leader celkového pořadí proDiscgolf.cz 1. ligy discgolfu. Jeho šance na celkové vítězství v lize jsou 95:5, ohrozit jej může jen Kryštof Novák, aktuálně na 2. místě. Musel by ale vyhrát a Rádl se umístit hůře než druhý. Jak celou situaci vidí oba borci?

Michael Rádl

Na turnaji Central European Disc Golf Championship, který se konal uplynulý víkend na shodném hřišti se závěrečným turnajem 1. ligy discgolfu jsi skončil na 8. místě. Jak hodnotíš svůj výkon a plánuješ ve svém přístupu k hřišti nějaké změny?

Michael: Můj výkon na CEDGC nebyl úplně ideální. I když jsem hrál kola kolem svého ratingu, necítil jsem se úplně dobře. V nabité konkurenci to nakonec nestačilo ani na finále, které bylo mým cílem. Odehraná tři kola mi ale určitě pomohla ujasnit si, co na jakých jamkách hrát. Na pár jamkách, které mi úplně nevyšly, chci v tréninkovém kole vyzkoušet jinou taktiku. Například na jamce 6 a 15 by mohl lépe fungovat z výhoziště forhand, na 8 plánuji hrát kratším diskem do pozice, abych se vyvaroval keřům nalevo a na jamkách 11 a 17 trochu více přitlačit, jelikož přílišná opatrnost se mi zde uplně nevyplatila.

Před závěrečným turnaj první ligy discgolfu jsou tvé šance na celkové vítězství velmi vysoké. Jediný kdo tě může ohrozit je Kryštof Novák. S jakou taktikou budeš do turnaje vstupovat?

Michael: Ano, je pravda, že do závěrečného turnaje vstupuji z nejlepší pozice, nicméně v discgolfu nelze úplně taktizovat a hlídat si jednoho hráče. Proto se tedy nebudu soustředit pouze na vítězství v lize, ale budu se snažit hrát tak, abych měl šanci i na dobré umístění na turnaji. Jak už jsem mnohokrát říkal, hřiště na Svinci patří k mým nejoblíbenějším a celkem dobře ho znám. Vím tedy, kde jsou zákeřná místa a budu se jim snažit vyhnout. Základní taktika je nedělat velké chyby a na težkých jamkách neútočit bezhlavě z pozic, odkud to nedává úplně smysl a radši se spokojit s parem – na Svinci má mnohdy par cenu zlata.

Ať už dopadne závěrečné klání jakkoliv. Jak jsi byl spokojený se systémem a organizací nejvyšší české discgolfové soutěže v letošním roce. Líbí se ti současný formát 4 velkých turnajů, kdy se hráčům počítají tři nejlepší výsledky nebo by jsi něco změnil?

Michael: V první řadě bych chtěl poděkovat organizátorům všech prvoligových turnajů, myslím, že svou práci odvedli letos výborně. Systém s počtem čtyř turnajů je tak akorát, nejsou to totiž jen tyto 4 turnaje, které TOP hráči objíždějí, ale máme tu ještě MČR – jednotlivců, jamkovka, týmů, dvojic, CEDGC, WTDGC/EDGC, zahraniční turnaje na Slovensku, Rakousku a Polsku, plus každý má nějaký ten svůj oblíbený menší či vetší turnaj. To je porce více než deseti víkendových turnajů za rok. Hráči díky tomu stihnou soutěžit jak na domácí scéně, tak mají i možnost jezdit na velké zahraniční turnaje ve Finsko, USA nebo Španělsku a sbírat zkušenosti, čímž zvyšují úroveň českého discgolfu. Na systému bych do příští sezóny asi nic neměnil, malý počet turnajů pomůže udržet jejich vysokou kvalitu.

Kryštof Novák

Z posledních. dvou velkých turnajů (MČR a CEDGC) jsi se odhlásil z důvodu zranění ramene. Závěrečný turnaj 1. ligy discgolfu si však ujít nenecháš. Co tě trápilo a jak se cítíš?

Kryštof: Při naší letní vodácké dovolené jsme se cvakli na jezu ve Zlaté Koruně a já si při pokusu o záchranu situace nějak špatně zapáčil s pravým ramenem, když se mi pádlo zaseklo mezi dnem a lodí a zároveň jsem se převracel… Už je to 6 týdnů a rameno při určitých polohách a rychlých pohybech pořád trochu pobolívá. Například forehandy asi budu muset úplně vypustit. Před turnajem se však cítím dobře, těším se, až si konečně zase zahraju discgolf a taky mám rád výzvy.

Společně s Michaelem Rádlem jsi jediný, kdo má šanci na celkové vítězství v lize. Díky lepším výsledkům v předchozích kolech je na tom lépe Michael. Přemýšlíš nad tím nebo prostě budeš hrát co nejlépe a doufat, že to vyjde?

Kryštof: Můj cíl je samozřejmě vyhrát turnaj i celou ligu, v této fázi před turnajem mám jasno. Během kol samotných už ale bude potřeba to úplně vypustit z hlavy a hrát hod po hodu co nejlépe umím. A jak jsem už psal – mám rád výzvy a to, že pravděpodobnost není na mé straně je podle mě jedině dobře (úsměv).

Kromě toho, že hraješ jsi také ředitelem celého turnaje. Dá se vůbec skloubit řízení tak velké akce s odpovídající herní přípravou?

Kryštof: Upřímně – dá se to skloubit jen těžko. Letos mi trochu hraje do karet fakt, že máme všechno připravené předem díky CEDGC a taky to, že za ty roky už členové klubu Moravian Gators a ostatní organizátoři nabrali hodně zkušeností a já vím, že se na ně můžu stoprocentně spolehnout. Věřím, že toho stresu pro mne bude mnohem méně. A v minulosti už se mi to jednou skloubit povedlo až k prvnímu místu, tak proč by to nemohlo vyjít znovu?

Děkujeme oběma borcům za rozhovor a přejeme, ať vyhraje ten nejlepší!

Photo credit: Martin Jaroš (Moravian Gators z.s.)