Aktualita

Poslední turnaj první ligy ovládli Bílek a Bínová

Tradičně skvěle zorganizovaný podzimní turnaj Moravian Open zná své vítěze i poražené. A jelikož se jednalo o poslední turnaj proDiscgolf.cz 1. ligy discgolfu je známé i pořadí celkové klasifikace.

Je jednoznačné, že se soutěžní discgolf v letošním roce posunul o pořádný kus dopředu. Ty tam jsou časy, kdy se na prvních příčkách turnajů objevoval stále stejný hráč, jehož hegemonii se jen občas podařilo někomu narušit. Ty tam jsou také časy, kdy k vítězství v turnaji stačilo průměrné skóre odpovádající PDGA ratingu 960 či 970. Pokud jste chtěli pomýšlet na vítězství v posledních dvou velkých turnajích (MČR Chateau Hostačov Open a Moravian Open) museli jste hrát přes 1000, a to v každém ze tří soutěžních kol!

Letošní rok je zkrátka jiný, na scénu vstoupili mladí hráči, kteří do kategorie Open buď dorostli anebo se prostě vypracovali. O kom je řeč? Bílek, Knápek, Vojtík, Semerád, Konečný, Kudrna, Trenz a mnozí další. O těchto jménech v budoucnu ještě hodně uslyšíme a předzvěstí byl jednoznačně turnaj Moravian Open 2019 – memoriál Jiřího Bílka. Pojďme se stručně podívat na to, jak turnaj probíhal.

Kategorie Open

Zde od začátku tempo diktovali mladí hráči z domácího klubu Moravian Gators z.s. Nejlepší první kolo odehrál Jakub Knápek (-8). Jen o dva hody za ním byl na druhém místě usazen Bohdan Bílek (-6). Až o 4 hody dále se se skóre -2 nacházel lídr průběžného pořadí Michael Rádl.

Ve druhém kole si oba mladí hráči pozice vyměnili. Do vedení se díky výsledku -6 dostal Bohdan Bílek, jenž vedl o jediný hod před Knápkem (-3). Za zmínku jistě stojí i skvělé výsledky taktéž domácího Františka Trenze (-6) a novopečeného mistra ČR Daniela Konečného (-4) z Moravského Krumlova, díky nimž se oba borci posunuli do vedoucí skupiny. V té je pro třetí kolo doplnil ještě Jakub Kudrna, taktéž člen moravskokrumlovského klubu. Pravděpodobně není náhodou, že si všechny místa na takzvané top-kartě rozdělili pouze zástupci klubů Moravian Gators Nový Jičín a DGC Moravský Krumlov. Oba kluby patří v České republice k nejpočetnějším a nejaktivnějším.

Třetí kolo tak slibovalo krásnou bitvu o první místo mezi Bílkem a Knápkem. Nezůstalo o slibů. Bitva to byla krásná a rozhodla až poslední jamka celého turnaje. Zpočátku se ani jednomu z hráčů příliš nedařilo. Po třech odehraných jamkách byl Bílek na skóre +3, díky čemuž se na něj Knápek dotáhl, i když ani jemu nevyšel začátek podle představ, kdy zapsal bogey na jamkách 3 a 5. Skutečný koncert pak hráči předvědli na druhé devítce turnajového hřiště, kde se o vedení přetahovali na každé jamce a předváděli skutečně špičkovou hru. Na 17. jamce, nejtěžším pěti-paru na hřišti, udržel Bílek nervy na uzdě a zapsal skvělé birdie, zatímco Knápek po chybě na druhém hodu dohrál „jen“ za par. Před poslední 18. jamkou tak Bílek vedl o jeden hod. Svůj drive poslal trochu dále a disk mu skončil zhruba 7 metrů za košem. Knápek věděl, že na svého souputníka a zároveň kamaráda musí vyvinout tlak. A to se mu podařilo. Svůj disk „zaparkoval“ na vzdálenost 50 cm od koše. Bílek však tlak ustál, putt v těžkých podmínkách přímého protivětru proměnil a zaslouženě si odnesl vítězství v turnaji. Symbolické a zároveň krásné je, že se letošní Moravian Open konalo jako první ročník Memoriálu Jiřího Bílka – oblíbeného člena discgolfové komunity a Bohdanova táty, který nás v únoru letošního roku navždy opustil. Bohdan Bílek si vítězství odnesl naprosto zaslouženě po tom, co zahrál kola ohodnocená PDGA ratingem na 1022, 1010 a 1010. Druhý skončil Jakub Knápek, na třetí místo se po skvělém třetím kole vyšvihl Michael Rádl.

Díky turnajovému vítězství se na 3. místo konečného pořadí proDiscgolf.cz 1. ligy discgolfu dostal Bohdan Bílek se ziskem 263 bodů. Druhé místo patří Kryštofu Novákovi s 279 body a celkové vítězství si s 287 body připisuje Michael Rádl.

Kategorie Women Open

Zde od začátku sezóny kralovala jedinná hráčka, byť se to podle údajů ve výsledkové listině nemusí tak zdát. Sezonu totiž začala jako Eva Králová, ale dokončila jako Eva Bínová. Na závěrečném turnaji pak nenachala nikoho na pochybách, že je česká discgolfová jednička. Došla si pro relativně pohodlné vítězství o 6 hodů a zaslouženě si odnesla nejenom turnajové vítězství, ale bude ohodnocena i jako vítězka celé ligy se ziskem maximálního počtu 300 bodů za 3 vítězství.

Na místě druhém skončila jak v turnaji, tak v celkové klasifikaci domáci hráčka Eliška Bártková se ziskem 259 bodů.

Třetí místo v turnaji uhrála Martina Vajdová, na níž je vidět, že jde výkonnostně stále nahoru. Na „bednu“ v celkovém pořadi 1. ligy to však nestačilo, neboť to náleží další vynikající hráčce Jarmile Havířové, která na turnaji Moravian Open skončila na 4. místě.

proDiscgolf.cz 1. liga discgolfu ročník 2019 je turnajem Moravian Open – memoriál Jiřího Bílka skončena. Nutno říci, že se jednalo o více než důstojnou tečku za prémiovým ročníkem, který si kladl za cíl, ukázat široké veřejnosti krásu soutěžního discgolfu. Velký dík patři všem organizátorům zapojených turnajů i hráčům a hráčkám, kteří předváděli fantastické výkony. Již nyní se těšíme na další ročník.

Na nádherné fotografie z celého turnaje se můžete podívat na facebookové stránce pořádajícího klubu Moravian Gators Nový Jičín z.s. Odkaz zde: https://www.facebook.com/pg/mgatorsnj/photos/?ref=page_internal

Upozornění: proDiscgolf.cz První liga discgolfu se hraje v sedmi různých kategoriích – jejich kompletní výsledky naleznete na webu idiscgolf.cz. Uzavřené mediální partnerství se však týká pouze kategorií MPO a FPO, proto jsou na těchto stránkách zmiňovány výhradně tyto kategorie.

Photo credit: Martin Jaroš, Moravian Gators