Aktualita

V dramatickém finiši urval vítězství Michael Rádl před Kryštofem Novákem, ženám dál vládne Králová

Kdo si po sobotním druhém kole myslel, že jsou pozice na stupních vítězů více méně rozdány, bude se teď asi divit. V Kadani bere po dramatickém finiši zlato Michael Rádl, který dokázal stáhnout čtyřhodový náskok Kryštofa Nováka. Velký obrat si brněnský Rádl však nechal až na poslední tři jamky. Ale pojďme to vzít pěkně popořadě.

Páteční tréninkový den přivítal hráče na perfektně připraveném turnajovém hřišti v Rooseveltových sadech. Co hřišti chybí na délce, to vynahrazuje technickou obtížností. Takřka na každé jamce na hráče číhá zákeřné OB, lesní fairwaye rozhodně nepatří k nejširším a keře podél nich jsou hustšího charakteru. Na takovém hřišti lze chybu vykouzlit celkem snadno, i zdánlivě jednoduchá jamka dokáže potrápit. Na druhou stranu je hřiště férové v tom, že přesné hody dokáže náležitě odměnit nějakým tím birdie.

O favoritech na vítězství v hlavní kategorii Open jsme psali již před turnajem (odkaz na článek), moc jsme se nespletli. Po prvním kole se v hlavní kategorii Open na čele usadili ostřílení borci Kryštof Novák a Michael Rádl. Zahráli shodně -7 pod par hřiště, což PDGA ohodnotila ratingem s hodnotou 1005 (čili velmi solidní). S jenom o hod horším skóre byl na třetím místě hostačovský Jakub Semerád.

V druhém kole za to více zatáhl právě Novák, který přidal další výsledek ohodnocený vysokým PDGA ratingem, skóre -6 tentokrát znamenalo rovný 1000. Díky tomu přenocoval na samostatném prvním místě s náskokem 4 hodů na druhé hráče v pořadí, jimiž byli Rádl se Semerádem.

Do třetího kola vstoupil fenomenálně právě Rádl, jehož nerozhodil ani vydatný déšť, když zahrál prvních devět jamek za -5, čímž dokázal stáhnout Novákův náskok na pouhý jeden hod. Tomu se v první polovině finálového kola povedlo zahrát „jen“ dvě birdie, za zmínku stojí zejména dlouhý putt z šestnácti metrů na šesté jamce. Díky chybě na třinácté jamce, kde hraje bogey, se na něj Rádl poprvé dotahuje a oba hráči jsou na děleném prvním místě. Novák se však nevzdává a na následujících dvou jamkách si díky dvěma birdie opět vybuduje náskok dvou hodů. Následuje 16. jamka, kde Novák končí kratším hodem zhruba v polovině fairwaye, zatímco Rádl svůj drive „parkuje“ 5 metrů od koše. Přichází Novákův pokažený příhoz na hranu desetimetrového kruhu, odkud nezapatuje a zapisuje bogey oproti Rádlovému birdie a oba hráči jsou na prvním místě opět srovnáni. Na sedmnácté jamce, třetí nejobtížnější, Rádl povzbuzen nově nabitou šancí, posílá svůj drive na dokonalý sweet spot, zatímco Novák končí pod větvemi stromů na pravé straně fairwaye, odkud se může jen vyhodit zpět. Díky tomu dohrává za 5, tedy bogey. Michael Rádl zapisuje par a poprvé se ocitá na samostatném prvním místě. Do konce turnaje zbývá poslední jamka. První vyhazuje Rádl, disk doslova „líže“ kmeny stromů po levé straně fairwaye a nakonec končí dva metry od koše – takřka dokonalý hod. Aby Kryštof Novák udržel šanci na vítězství a vynutil si případný rozhoz, musí zahrát eso, což se mu však nedaří a první místo si po rekorním finálovém kole odnáší Michael Rádl. Jeho skóre má hodnotu -8, PDGA rating 1022.

Mezi ženami byla situace o poznání méně dramatická. Evě Králové se povedlo zejména první kolo, v němž zahrála rovný par hřiště a na ostatní hráčky získala solidní náskok. Následující kola už sice tak skvělá nebyla, ale stačilo to na vítězství „o parník“. Na děleném druhém místě skončila Lenka Valentová s Jarmilou Havířovou se ztrátou 14 hodů.

Po dvou prvních turnajích je na prvním místě celkového pořadí Michael Rádl (191 bodů), těsně následován Kryštofem Novákem (190 bodů), na třetím místě je s větším odstupem necelých 30 bodů Bohdan Bílek. Následovat bude turnaj ve Vesci u Liberce (3. – 4. srpna) a závěrečný turnaj Moravian Open u Nového Jičína (28. – 29. září). Hráčům se do celkového pořadí započítají tři nejlepší výsledky. Vše je teda zatím otevřené, což dává příslib dramatických soubojů až do posledního puttu.

Kolem vedoucích hráčů v obou kategoriích se po celé finálové kolo opět pohyboval náš mediální štáb, jenž připravuje pro ČT Sport reportáž z turnaje v Moravském Krumlově a Kadani. Do vysílaní by měla jít začátkem července o přesném datu vás budeme informovat na tomto webu.

Upozornění: proDiscgolf.cz První liga discgolfu se hraje v sedmi různých kategoriích – jejich kompletní výsledky naleznete na webu idiscgolf.cz. Uzavřené mediální partnerství se však týká pouze kategorií MPO a FPO, proto jsou na těchto stránkách zmiňovány výhradně tyto kategorie.